Żeby zrozumieć co i jak publikować na Facebooku, trzeba najpierw wiedzieć czym ten facebook w ogóle jest i dlaczego działa tak, a nie inaczej.

I wiele z Was pewnie teraz sobie pomyślało, ale że niby co teraz mi tu będzie baba tłumaczyła czym jest facebook. Przecież ja wiem, bo konto mam tam od 10 lat? Bo przecież wszyscy wiedzą, że to taka platforma społecznościowa!
I w tym właśnie tkwi problem. Niby wszyscy wiemy, a często o tym (zwłaszcza my twórcy, właściciele mikro biznesów) zapominamy.
Słowo klucz to „społecznościowa”.
Zakładając swoje konto na facebooku nie pomyślałaś sobie: w końcu będę mogła oglądać wszystkie reklamy świata i lajkować posty firm!
Jestem przekonana, że bardziej zależało Ci na kontakcie ze znajomymi. 
I owszem wiele się zmieniło ostatnio w działaniu FB, ale jednak nadal prywatnie jesteśmy tam, by budować relację ze swoją społecznością, znajomymi, rodziną, a dopiero później z fanpejdżami, które lubimy. 
Wszystko jasne, nie? Ale dlaczego zatem skoro polubię dany fp, czyli chcę widzieć jego posty, facebook tnie zasięgi i nie pojawiają się one na mojej tablicy?

Zły Zuckerberg, tylko reklamy każde wykupować!

Dlaczego?


Po pierwsze :

dzieje się tak dlatego, że fakt dostania od fb możliwości zaistnienia w sieci, nie daje nam prawa żądać niczego. Zakładając konto zgadzamy się na facebookowy regulamin, jakikolwiek on by nie był.

uścisk dłoni facebook

Po drugie

By nie zalać nas postami sprzedażowymi. Każdy z nas ma polubione setki fanpejdży. Mnóstwo profili, o niektórych już nawet pewnie nie pamiętasz, prawda?
Jeśli zależy Ci na którymś fanpage bardzo, bo daje Ci dużą wartość, a posty znikają, to co wtedy?
Zasada jest prosta, chcesz widzieć treści, pokaż algorytmom, że są one dla Ciebie ważne. Komentuj, lajkuj, udostępniaj, to jedyny sposób, by posty trafiały na Twoją tablicę częściej. FB analizuje Twoją aktywność i dopasowuje ją do Ciebie. Jeśli nie wchodzisz w interakcje z postami danej marki, zostają one uznane za mało ważne dla Ciebie. Dlatego ich pojawianie się w Twoim feedzie wygaszane. Między innymi dlatego Twój lajk ma dużą moc! Decyduje nie tylko o tym co Ty widzisz, ale też niezwykle motywująco potrafi działać na twórców. Poświęć więc czasem sekundę swojego życia na to, aby dodać komuś skrzydeł, poklepać po wirtualnym ramieniu. Daj znać, że to co robi jest fajne!

facebook lajk

Z drugiego z kolei wynika trzecie.

Ograniczanie zasięgów fanpage ma służyć temu, abyśmy widzieli głównie posty swoich znajomych. FB chce dać wartość, po którą dołączyliśmy do tej platformy.

Po czwarte

Żeby jak każda firma zarabiać (facebook to przecież przede wszystkim biznes, który dzięki przemyślanej strategii prosperuje!) ! Każdy nawet najmniejszy zasięg organiczny Twoich postów to darmowa reklama! Jedyny koszt jaki ponosisz to czas na prowadzenie swojej strony.  Chcesz więcej, zapłać. Samo życie 😉
Prowadzenie fanpage już daje bardzo dużo: miliony użytkowników, do których możesz skierować swoją reklamę. Ale także mnóstwo opcji wyboru, komu ma się ona wyświetlać oraz statystyki Twoich odbiorców! Odpowiednio stargetowana reklama facebookowa daje ogromne zasięgi, za stosunkowo niewielkie pieniądze.
Jest to obecnie najtańsza i najbardziej efektywna reklama dostępna dla każdego. Kluczowym jest fakt, że to my wybieramy grupę docelową. Nie to co w gazecie, na bilboardzie, czy w telewizji, gdzie reklama trafia do wszystkich, nawet tych, którzy nigdy nie zainteresują się Twoim produktem.

Wiem, że większość z Was nie kocha facebookowej strategii i „wymuszania” wykupienia reklam, ale zarabiać chce każdy, inwestować mało kto.
Mam jednak nadzieję, że ten artykuł pomógł Wam nieco zrozumieć działanie tej ogromnej machiny.

A o błędach na fb poczytacie tutaj 🙂


Dziękuję, że jesteście i czytacie <3
A kto dotarł aż tutaj, jest super i w związku z tym dostaje ode mnie ekstra niespodziankę! Chcesz zamówić SłodKasiową biżuterię z wzorem, który zaprojektuję dla Ciebie? Napisz w wiadomości z zamówieniem, że jesteś fajna, a ja nie doliczę kosztów projektowania wzoru!
Cieszę się bardzo, że jesteś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *